PEDAGOG

PORADY PEDAGOGA

 

 

POPROŚ O ROZMOWĘ  PEDAGOGA  GDY:

 

1. Czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny.

 

2. Nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem.

 

3. Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej.

 

4. Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać.

 

5. Chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem.

 

6. Chciałbyś z kimś porozmawiać.

 

7. Chciałbyś pomóc innym, nie wiesz w jaki sposób.

 

8. Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić.

 

Przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.

 

 

DZIESIĘĆ PROSTYCH RAD NA POPRAWĘ PAMIĘCI

 

1. Czytaj książki – aby zachować aktywność umysłową na długie lata. Czytanie książek sprawia, że pobudzasz wyobraźnię, masz większy zasób słownictwa i lepiej komunikujesz się z ludźmi.

 

2. Stosuj wizualizację i mnemotechniki – możesz korzystać z powszechnie znanych technik pamięciowych jak np. technika łańcuchowa. Czym bardziej dziwne, kolorowe i abstrakcyjne będą twoje wizualizacje, tym lepiej. Korzystaj ze swojej głowy i możliwości jakimi obdarzyła Cię natura.

 

3. Znajdź ciche miejsce – zadbaj o miejsce, w którym możesz się skoncentrować i uczyć efektywniej. Hałaśliwe otoczenie wybija Cię z wykonywanego zadania. Dlatego powiadom domowników o tym, że zamierzasz się uczyć.

 

4. Pij wodę – ludzkie ciało składa się w 90% z wody. Picie odpowiedniej ilości wody sprzyja koncentracji.

 

Woda dodaje energii – kiedy utrzymasz poziom nawodnienia organizmu na odpowiednim poziomie będziesz znacznie bardziej energiczny i efektywny.

 

5. Zrób porządek – ludzie uporządkowani mają lepszą pamięć. Zrób porządek na biurku,w szafie oraz na komputerze. Czym mniej zbędnych rzeczy, tym łatwiejsza praca, lepsza koncentracja i pamięć.

 

6. Rozwijaj kreatywność - kiedy spędzasz rutynowo dzień i wykonujesz te same zadania, Twój mózg się nudzi. Dlatego stymuluj go na różne sposoby. Wybierz się w miejsca, w których jeszcze nie byłeś, posłuchaj innej muzyki niż zwykle, rysuj, śpiewaj, wymyśl wiersz lub piosenkę. W ten sposób w Twojej głowie powstają nowe połączenia synaptyczne, mózg rośnie, a przez to pamięć się poprawia.

 

7. Inteligencja emocjonalna – naucz się radzić sobie ze stresem. Kiedy się stresujesz, pogarszasz swoją pamięć. Stres powoduje wzrost kortyzolu. Kortyzol to hormon, który niszczy neurony. Czym dłużej ktoś jest w stresującej sytuacji i nie potrafi sobie z tym poradzić, tym gorsze mogą być skutki. Naucz się więc kontroli swoich emocji.

 

8. Wysypiaj się - jakość snu wpływa na mózg i jego funkcjonowanie. Podczas snu mózg przetwarza i analizuje wszystko, co wydarzyło się bieżącego dnia. Jeżeli zarwiesz noc siedząc do późna przed telewizorem, grając na komputerze lub ucząc się do egzaminu, to nie oczekuj, że następnego dnia będziesz dobrze funkcjonował.

 

9. Ruszaj się – „w zdrowym ciele zdrowy duch”. W czasie pracy lub nauki zrób przerwę. Ćwiczenia fizyczne wpływają dobrze nie tylko na Twoje ciało, ale także na umysł. Praca mózgu zależy od dostarczonej do niego energii. Należy zadbać o dobre krążenie krwi. Zatem wstań i poruszaj się kilka minut, idź na spacer, poćwicz, potańcz w rytm skocznej muzyki.

 

10. Skupienie – kiedy jesteś uważny i skoncentrowany znacznie łatwiej przyjdzie Ci pamiętanie pewnych rzeczy. Bądź świadom co i kto do Ciebie mówi oraz selekcjonuj informacje. Jeżeli wydasz swojej podświadomości polecenie: „to jest ważne - trzeba to zapamiętać” i podasz powód, dla którego jest to ważne, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że informacja trafi do pamięci długotrwałej.

Projekty

 80- w roku szkolnym 2016/2017 Szkoła realizuje innowację pedagogiczną „Książka oknem na świat”

 

 

Prowadzimy jawny rejestr zbiorów danych osobowych

 

 

8 -W roku szkolnym 2015/2016 Szkoła realizuje innowację pedagogiczną ,,Listy budują więzi"

 

 

530- W roku szkolnym 2014/2015

i 2015/2016 Szkoła realizuje innowację pedagogiczną  „Kultura słowa tarczą bezpieczeństwa”