PORADY DLA RODZICÓW

 

Książka- ,,uczy, bawi, wychowuje”

 

Budzenie i kształtowanie zainteresowań czytelniczych u dzieci powinno być wspólną troską nauczycieli i rodziców. Codzienne czytanie dzieciom dla przyjemności jest najskuteczniejszą metodą wychowania czytelnika - człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętności jej rozszerzania, kulturalnego i z wyobraźnią. Aby ukształtować u naszych pociech czynną postawę czytelniczą, należy wybierać takie utwory literackie, które :

 

  • wzbogacają doświadczenia życiowe dziecka, poszerzają jego wiedzę o człowieku, kraju ojczystym, świecie

  • mają wysokie wartości artystyczne

  • budzą określone emocje i pogłębiają wewnętrzne przeżycia dziecka

  • są nasycone ogólnoludzkimi treściami humanistycznymi, uczą przyjaźni, koleżeństwa oraz życzliwości do ludzi i świata przyrody

 

Dobrze dobrane książki, z ciekawymi ilustracjami wyzwalają chęć poznania ich treści, wyzwalają samorzutne zainteresowania dzieci. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji:

Czytaj więcej: Książka- uczy, bawi, wychowuje

Zachęcamy - Czytajmy naszym dzieciom !!!

 

W przedszkolu trudno wyobrazić sobie codzienną pracę bez odwoływania się do literatury dziecięcej. Niestety jak wynika z rozmów z dziećmi nie wszyscy rodzice czytają bajki. Wobec tego chciałabym zachęcić rodziców do współpracy i włączyć się wspólnie do akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” . Czytanie to umiejętność, która wspomaga rozwój takich form aktywności małego człowieka jak: myślenie, mówienie, wyobrażenia, przeżywanie i gotowość empatyczną. Jeśli on je zdobędzie, ma szansę pełniej funkcjonować wśród ludzi, a na pewno wzrosną jego szanse edukacyjne. Okres przedszkolny to czas wielkiej szansy dla dobrej książki. Sprzyja jej ogromna aktywność poznawcza kilkulatka. Dziecko ciekawe świata chłonie go, a robi to najpełniej w atmosferze bezpieczeństwa i dobrych relacji emocjonalnych z ludźmi z najbliższego otoczenia, z rodziną, a także nauczycielem z przedszkola. Liczne badania psychologów dowodzą, że dzieci, którym czytanie kojarzy się z czułością mamy lub taty i miłą atmosferą, prawie zawsze chętnie sięgają po książki w dorosłym życiu. Rozwija się u nich nawyk czytania. Ten okres wprowadzania dziecka w świat książek, zaprzyjaźniania z nią, wymaga obecności i pomocy ze strony dorosłych. Ich rola jest tu ogromna.

 

Rady, co zrobić, aby lektura stała się dla dziecka prawdziwą przyjemnością:

 

- Należy wybrać właściwą porę; najlepsza to taka, kiedy maluch się wycisza; tj. po kąpieli, przed snem, przed popołudniowa drzemką;

 

- Nie wolno zmuszać dziecka do uważnego słuchania, bo przyjemność zamienimy w obowiązek;

Czytaj więcej: Czytajmy dzieciom

Projekty

 80- w roku szkolnym 2016/2017 Szkoła realizuje innowację pedagogiczną „Książka oknem na świat”

 

 

Prowadzimy jawny rejestr zbiorów danych osobowych

 

 

8 -W roku szkolnym 2015/2016 Szkoła realizuje innowację pedagogiczną ,,Listy budują więzi"

 

 

530- W roku szkolnym 2014/2015

i 2015/2016 Szkoła realizuje innowację pedagogiczną  „Kultura słowa tarczą bezpieczeństwa”