Lot do Ameryki Północnej

To już piąte spotkanie z Panem prof. Dariuszem Gwiazdowiczem, podczas którego uczniowie korzystali z nowoczesnych technologii informatycznych – połączenia skype. Na amerykańskim kontynencie Pan prof. bada malutkie zwierzątka wielkości ok. 1 mm. Pokazał jeden z przygotowanych preparatów, które ogląda pod mikroskopem.

Opowiadał o ogromnych budynkach uniwersyteckich, w których studiuje około 50 tysięcy studentów oraz o Muzeum Historii Naturalnej, w którym można obejrzeć szkielety dinozaurów.

Profesor opowiadał o niezwykle wysokich budynkach – „drapaczach chmur”. Mają one ponad 100 pięter, na które wjeżdża się windą w ciągu zaledwie 60 sekund.

Niestety w Chicago nie ma zwierząt żyjących na wolności i tyle zieleni, co u nas. Widać czasami ptaki, ale najczęściej są one martwe, ponieważ rozbijają się o budynki, które imitują lustra i odbijają światło. Między budynkami jest cień, chociaż ulice są bardzo szerokie.

Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat dwóch największych wodospadów Niagara.

Zainteresowani byli również różnicami między USA a Polską. Okazało się, że w Ameryce są też potrawy regionalne, np. z bizona, hamburgery cheeseburgery, hot – dogi. Klimat jest podobny do naszego. Amerykanie są bardziej gościnni niż Europejczycy. Najczęściej spotykanym zwierzęciem jest skunks. Występują też jelenie, orły białogłowe. Niektóre gatunki są podobne do naszych, ale można też spotkać zupełnie inne. Pan profesor opowiadał również o roślinności. Wspominał o pięknych sekwojach osiągających dwa metry szerokości i ponad sto metrów wysokości. Zasadnicza różnica pomiędzy USA a Polską to wielkość miast. W Stanach są one gigantyczne i jest w nich mnóstwo drapaczy chmur.

Na koniec uczniowie podziękowali Panu profesorowi za wszystkie telekonferencje oraz upominki z poszczególnych kontynentów, ponieważ dzięki takim doświadczeniom uczą się najwięcej.